تناسب اندام

چاقی ، ورزش و تناسب اندام

برنامه تمرینی و نکات پیشنهادی آرنولد برای عضلات شکم

با اینکه سال ها از دوران قهرمانی آرنولد می گذرد، هنوز هم کمر باریک او و عضلات استثنایی اش در ناحیه شکم و پهلو در ذهن تمام دوستداران بدنسازی جای دارد. در ادامه شاهد نظرات او در مورد جنبه های مختلف تمرین عضلات شکم جهت دستیابی به بهترین فرم در این ناحیه خواهید بود... ادامه

برنامه تمرینی و نکات پیشنهادی آرنولد برای عضلات شکم برنامه تمرینی و نکات پیشنهادی آرنولد برای عضلات شکم

ساده‌ترین رژیم‌ لاغری

شاید شما هم جزو افرادی باشید که رژیم گرفتن برایشان خسته کننده، طاقت فرسا و بیهوده است اما با رعایت برخی موارد ساده می‌توانید بدون عذاب با حفظ تعادل و سلامت زندگی کنید... ادامه

ساده‌ترین رژیم‌ لاغری ساده‌ترین رژیم‌ لاغری

تغذیه برای تناسب اندام خانم ها

آووكادو ، نان شیرینی گندمی ، موز ، توتها ، هویج ، ران مرغ ، شیر كاكائو ، پنیر كم‌چرب ، زغال اخته ، تخم مرغ ، بذركتان زمینی ، پرتقال ، بادام زمینی ، سیب زمینی ، ماهی سالامون... ادامه

تغذیه برای تناسب اندام خانم ها تغذیه برای تناسب اندام خانم ها

شیوه تمرین برای رشد جلوبازوها تا مرز انفجار

پرینت E-mail

شیوه تمرین برای رشد جلوبازوها تا مرز انفجاراین مطلب به مقدمه ای نیاز ندارد و لزومی هم به بحث در خصوص نیاز به داشتن بازوان عضلانی و اهمیت آنها در ظاهر کلی بدن نیست. چون همه آن را از قبل می دانند و در عوض بهتر است مستقیم برویم سر اصل موضوع.
شاید بتوان از تمرینات مربوط به بازو به عنوان ساده ترین حرکات بدنسازی نام برد ولی با این وجود شمار زیادی از بدنسازها به موفقیت کامل در تحریک عضلات جلوبازو به رشد دست نمی یابند. البته دلیلی برای آن وجود دارد و همچنین می توان راه حلی برای آن یافت. اگر جزو آن دسته بدنسازها هستید که هیچ وقت در تمرینات جلوبازو به پمپ خون عضلانی مناسب نمی رسید و خواستار اصلاح شرایط هستید، پس ادامه مطلب را بخوانید.

شاید باور نکنید اما…

با وجودیکه بندرت خطاب قرار داده می شود ولی جلوبازوها با هالتر حداقل برای یک سری افراد، حرکتی نیست که بصورت مستقیم عضلات جلوبازو را تحت تأثیر قرار دهد و این برمی گردد به ساختار آناتومیکی فرد. برای یک دسته افراد بخت برگشته مسبب اصلی عضله براچیالیس (brachialis) است که در لایه زیرین بخش بیرونی عضله دوسر جلوبازو قرار دارد. این عضله بیشترین مسئولیت را در حرکت دست به سمت سر شانه عهده دار است. به صورت طبیعی هرچه بر میزان وزنه (مقاومت) افزوده شود، فیبرهای عضلانی عضله دوسر جلوبازو بیشتر وارد میدان می شود. خیلی ساده است، به نظر درست هم می رسد. از آنجاییکه نقطه الحاق عضله به استخوان در هر فرد تا فرد دیگر تفاوت دارد. شاید این طور نباشد و در برخی افراد ممکن است عضله براچیالیس بخش عمده استرس را جذب کند و بدین ترتیب عملکرد عضله دوسر جلوبازو محدود می شود. در کلام دیگری می توان این طور عنوان کرد که عضله دوسر جلوبازو تنها میزانی از استرس دریافت خواهد کرد که عضله براچیالیس اجازه آن را بدهد.

وزنه بیشتر = رشد بیشتر، اما کجا؟

راه حل واضح در افزایش استرس بر روی عضله جلوبازو می تواند خیلی آسان در افزایش مقدار وزنه تمرین خلاصه شود. اما چه تعداد از شما تشخیص داده اید که این تاکتیک همیشه کارا نیست. آیا تا به حال از وزنه خیلی سنگین در حرکت جلوبازو استفاده کرده اید و تنها چیزی که عایدتان شده درد عضلانی روز بعد در ساعدها بوده؟
علت امر به این خاطر است که استرس افزوده شده باز هم به وسیله عضله براچیالیس جذب شده است. این عضله یک عضله بسیار کارآمد است و متأسفانه همین کارآمدی اش باعث محروم ساختن عضله دو سر جلوبازو از رشد افزوده اش می شود. ممکن است بتوانید وزنه های سنگین و سنگین تر را بلند کنید، اما عضلات دوسر جلوبازو باز هم در همان سایز قبلی شان باقی بمانند که خیلی ناامیدکننده است.

زوایای جدید در حرکات

اگر یک بدنساز پیشرفته باشید، پس یکسری از زوایای حرکتی را به منظور تفکیک بهتر جلوبازو اجرا کرده اید. این جز لاینفکی از تمرین برای هر بدنساز به شمار می آید. هریک از ما نیازمند یافتن راه های جدید برای وارد کردن فشار به عضله با نیروی متناسب هستیم بخصوص برای جلوبازوهایی که مدتی است هیچ تغییری نکرده اند. کلید این کار در حداکثر تلاش ممکن برای حذف درگیری عضله براچیالیس در حرکات مربوط به جلوبازو می باشد.
هر حرکتی که کارایی نداشت عکس آن را انجام دهید. با آزمودن هر حرکتی که بصورت مستقیم بیشترین کار را از عضله براچیالیس می کشد، می توان فهمید که چه حرکتی را نمی بایست انجام داد. برای نمونه حرکت جلوبازو با دمبل چکشی از عضلات ساعد و براچیالیس کار زیادی می کشد و خیلی جالب است که از حرکت استاندارد جلوبازو (جلوبازو با هالتر و یا دمبل) نیز خیلی آسان تر است. عجیب نیست که به وسیله میله خم که از آن به عنوان میله EZ نیز نام برده می شود، می توان وزنه هایی به مراتب سنگین تر را بلند کرد. چون زاویه داخلی موجود بر روی میله باعث کاستن فشار از روی عضلات دوسر جلوبازو و در عوض افزودن فشار بر روی عضلات براچیالیس و ساعد می شود و عکس آن نیز زاویه بیرونی آن است که می بایست مچ را به سمت خارج بچرخانید که باعث حذف درگیری عضله براچیالیس و افزوده شدن فشار مستقیم بر روی دوسر جلوبازو می شود. در هنگام استفاده از دمبل نیز با کمی چرخش دادن مچ به سمت بیرون و بالاتر قرار گرفتن انگشت کوچک دست می توان این وضعیت را بوجود آورد. البته هنگام اجرای حرکت جلوبازو با هالتر ایستاده (میله صاف) وقتی دست ها را بازتر از عرض شانه می گیرید به صورت مستقیم از فیبرهای بخش مرکزی بازو کار بیشتری می کشید.

لاری بی لاری

حرکت جلوبازو روی میز لاری یکی از حرکات محبوب در بین اکثریت بدنساز به شمار می آید. اما واقعیت این است که این حرکت بیشتر به عضله براچیالیس فشار وارد می سازد. بعضی اوقات این حرکت را برای مرتفع ساختن ضعف در پایین عضله دوسر جلوبازو تجویز می کنند. اما در عمل یک چنین اتفاقی نمی افتد و کل عضله دوسر جلوبازو یا فعال می شود و یا فعال نمی شود و پایین جلوبازو نداریم. کار اصلی که میز لاری انجام می دهد کاستن از استرس وارده بر جلوبازو در بخش فوقانی حرکت و در اصل تبدیل آن به یک حرکت جلوبازو نیمه می باشد. بنابراین چرا بدنسازان حرفه ای این قدر از تأثیر این حرکت تمجید می کنند؟
این مسئله برمی گردد به ساختار آناتومیکی در تعداد اندکی از افراد خوش شانس مثل پدیده سال های ۷۰، لاری اسکات. عضله براچیالیس او در زیر عضله جلوبازو توسعه پیدا کرد و در نتیجه پیک بازو را به وجود آورد. اگر همه مثل او خوش شانس بودند چه می شد.

رویکرد طاق باز

با نگرش به مفهوم متضاد، بهترین راه برای به حداقل رساندن درگیری عضله براچیالیس در خم نشدن به سمت جلو مثل حرکت جلوبازو لاری و در عوض دراز کشیدن به پشت و تکیه دادن به میز مثل حرکت جلوبازو با دمبل روی میز بالا سینه و یا جلوبازو دمبل روی میز صاف می باشد که تمرکز مستقیم فشار بر روی عضله دوسر جلوبازو در آنها است. حرکت جلوبازو لاری را از برنامه تمرینی جلوبازویتان حذف کرده و دقیقاً به اندازه ست های آن حرکت جلوبازو با دمبل بر روی میز بالا سینه را جایگزین آن سازید و تفاوت آن را خیلی سریع احساس کنید.

مرجع : http://edcoan.ir

تماس با ما

اگر مایلید با سایت تناسب همکاری کنید و یا تمایل دارید مطالب خودتان را برای ما ارسال کنید ، همچنین برای تبادل لینک با ما و یا برای درج آگهی خودتان در سایت ، می توانید از این بخش استفاده کنید و یا به آدرس Info@tanaasob.com ایمیل بزنید.بدیهی است مطالب ارسالی شما پس از بررسی با نام خودتان در سایت به نمایش گذاشته می شود.

آخرین مطالب

آخرین مطالب