تناسب اندام

چاقی ، ورزش و تناسب اندام

تمرینات قدرتی ویژه عضلات شکم

تمرینات قدرتی ویژه عضلات شکم در سه مرحله طراحی شده است : مبتدی، مرحله تکمیلی، مرحله پیشرفته. در مرحله اول تمرینات هر تمرین ابتدا با تکرار حداقل و در هفته‌های بعدی با حداکثر تکرار انجام می‌گیرد... ادامه

تمرینات قدرتی ویژه عضلات شکم تمرینات قدرتی ویژه عضلات شکم

برنامه ‌های تمرینی عضلات پا

برنامه تمرینی پس خستگی (مخصوص عضلات پا) : این برنامه تمرینی عکس برنامه تمرینی پیش خستگی است که آرتور جونز در یکی از کتاب‌هایش به جوان‌ترین مستر آمریکا یعنی کی سی وی‌یاتور (Casey Viator) توصیه می‌کرد... ادامه

برنامه ‌های تمرینی عضلات پا برنامه ‌های تمرینی عضلات پا

خوراکی های انرژی زا برای روزه داران

روزه گرفتن در تابستان که روزهای داغ و بلندی دارد خیلی هم ساده نیست و اگر در هنگام سحری مواد انرژی زا نخورید با کمبود انرژی مواجه خواهید شد. در این بخش ما شما را با ۶ خوراکی معجزه گر آشنا میکنیم... ادامه

خوراکی های انرژی زا برای روزه داران خوراکی های انرژی زا برای روزه داران

برنامه تمرینی و نکات پیشنهادی آرنولد برای عضلات شکم

پرینت E-mail

برنامه تمرینی و نکات پیشنهادی آرنولد برای عضلات شکمبا اینکه سال ها از دوران قهرمانی آرنولد می گذرد، هنوز هم کمر باریک او و عضلات استثنایی اش در ناحیه شکم و پهلو در ذهن تمام دوستداران بدنسازی جای دارد. در ادامه شاهد نظرات او در مورد جنبه های مختلف تمرین عضلات شکم جهت دستیابی به بهترین فرم در این ناحیه خواهید بود.
تقریباً در تمام ورزش ها دارا بودن عضلات قوی در ناحیه شکم برای به حداکثر رساندن کارایی ضروری است. در بدنسازی اهمیت این عضلات دوچندان است، چرا که مرکز توجه بدن است، منطقه ای که توجه افراد به سرعت به سمت آن جلب میشود. با توجه به این مسئله لزوم داشتن شکمی تو رفته و البته دارا بودن عضلانی برجسته در این منطقه ضروری است و برای دستیابی به چنین چشم اندازی در ناحیه شکم رعایت چند نکته می تواند باعث موفقیت شما شود.

کاهش چربی موضعی

نظریه کاهش چربی موضعی بیانگر این است که می توانید عضله ای خاص را برای کاهش چربی های موجود در آن منطقه تحت تمرین قرار دهید. براساس این تئوری ، انجام تمرینات پی در پی با تعداد تکرارهای زیاد برای عضلات شکم سرانجام باعث نمایان شدن عضلات شش تکه شکم خواهد شد. ولی متأسفانه این تئوری رد شده و در عمل کارایی ندارد. در اصل لازم است که روی تمام عضلات بدن کار کنید و رژیم غذایی کنترل شده داشته باشید تا بتوانید عضلات شش تکه شکم را نمایان کنید؛ به عبارتی تنها اجرای صدها تکرار دراز و نشست برای دستیابی به این هدف کفایت نمی کند. البته به این معنا نیست که تمرین روی عضلات شکم در افزایش کیفیت این عضلات نقش ندارد بلکه منظور این است که تمرین محض روی این عضلات باعث سوختن چربی زیادی در این بخش نخواهد شد. در اصل تا وقتی شما چربی زیادی در سایر بخش های بدن دارید امکان ندارد که بتوانید به عضلات شش تکه بدون چربی در ناحیه شکم دست یابید. البته اگر به طور کلی چربی کمی دارید ولی با این وجود عضلات برجسته ای در ناحیه شکم ندارید لازم است که حرکات شکم را به آرامی، به صورت کنترل شده و در دامنه کامل حرکتی اجرای کنید و در هر تکرار در اوج انقباض برای لحظه ای مکث کنید.

در مورد کرانچ

توجه : با کلیک روی هر حرکت، می توانید فیلم آموزشی اجرای آن حرکت را مشاهده فرمایید.

اغلب حرکات شکم نوعی کرانچ به حساب می آیند. شما می توانید با بالا آوردن بالاتنه و قفسه سینه و نزدیک کردن آن به ناحیه لگن (تمرین کرانچ کلاسیک) این حرکت را اجرا کنید، یا با بالا آوردن پاها و لگن به سمت قفسه سینه این کار را انجام دهید (کرانچ معکوس) ، یا هر دوی این کارها را همزمان انجام دهید (کرانچ دویل). من بالا آوردن زانو یا پاها را هم نوعی کرانچ معکوس به حساب می آورم. در این حرکات، سعی نکنید که از عضلات **** به مقدار زیادی استفاده کنید ، آنطور که بسیاری از افراد این کار را می کنند. در نهایت استفاده از انواع مختلف کرانچ است که به همراه رژیم غذایی مناسب می تواند باعث تفکیک عضلات شکم شود.

در مورد حجم و مقدار تمرین شکم

من پیشنهاد می کنم که شکم را در انتهای تمام جلسات تمرین دهید. برای مبتدی ها، پیشنهاد می کنم که یک جلسه را به پنج ست کرانچ معمولی (برای بالای شکم) و جلسه دیگر پنج ست را به کرانچ معکوس (برای زیر شکم) اختصاص دهند، به صورت یک جلسه در میان. وقتی پیشرفته تر شدید و عضلات شکم کیفیت بهتری پیدا کردند ، می توانید تنوع بیشتری را در تمرینات اعمال کنید و از حرکات متنوع تری استفاده کنید، از جمله کرانچ چرخشی (که علاوه بر شکم باعث فشار بر عضلات پهلو می شود)، بالا آورن پاها با کرانچ دوبل. همچنین می توانید به افزایش تعداد ست های تمرین اقدام کنید و منها را تا ۱۰ ست برای هر جلسه افزایش دهید.

در مورد استفاده از وزنه در تمرینات شکم

اعتقاد دارم که استفاده از وزنه در تمرینات شکم از جمله کرانچ با کابل مفید است ولی به شرطی که گاه گاهی استفاده شوند. دلیلش این است که هدف تمرین بر روی عضلات شش تکه شکم و افزایش حجم محض این عضلات است و در عین حال کوچک نگه داشتن شکم نه افزایش حجم کلی شکم که در صورت شکم که در صورت استفاده ممتد از وزنه در تمرین شکم رخ خواهد داد.

برنامه تمرین پیشنهادی آرنولد برای عضلات شکم

شنبه / دوشنبه / چهارشنبه
بالای شکم و کمر

حركت تكرار ست
کرانچ معمولی 25 4
کرانچ - پاها بالاتر از سطح بدن 25 4
فیله کمر 20 3

یکشنبه / سه شنبه / پنجشنبه
زیر شکم و پهلو

حركت تكرار ست
کرانچ معکوس 25 4
بالا آوردن پاها در حالت آویزان 30 3
کرانچ چرخشی (پهلو) 25 3

مرجع : http://bodybuilder.ir

تماس با ما

اگر مایلید با سایت تناسب همکاری کنید و یا تمایل دارید مطالب خودتان را برای ما ارسال کنید ، همچنین برای تبادل لینک با ما و یا برای درج آگهی خودتان در سایت ، می توانید از این بخش استفاده کنید و یا به آدرس Info@tanaasob.com ایمیل بزنید.بدیهی است مطالب ارسالی شما پس از بررسی با نام خودتان در سایت به نمایش گذاشته می شود.

آخرین مطالب

آخرین مطالب