تناسب اندام

چاقی ، ورزش و تناسب اندام

ده حرکت برای تقویت عضلات پا

در اینجا به ۱۰ تمرین ورزشی اشاره خواهیم کرد که بتواند به عضلانی تر کردن پائین تنه شما کمک کنند. ادامه

ده حرکت برای تقویت عضلات پا ده حرکت برای تقویت عضلات پا

10 رژیم رایج لاغری

ه جای پرداختن به یک مورد خاص کاهش وزن، سراغ یک سوژه داغ، عام و پرطرفدار رفته ایم؛ «مقایسه ۱۰ رژیم پرطرفدار لاغری». بررسی های جدید نشان داده است وزن یک سوم افرادی که برای کاهش وزن رژیم می گیرند... ادامه

10 رژیم رایج لاغری 10 رژیم رایج لاغری

بازیافت از تمرینات قدرتی

پرینت E-mail

بازیافت از تمرینات قدرتیچگونگی بازیافت از خستگی بیش تمرینی یا یک جلسه تمرینی و آمادگی برای یک ورزشگار بسیار مهم است برای این که بتواند به تکنیک های مختلف موجود آگاهی پیدا کند. دانستن چگونگی استفاده از این روشها مهمتر از دانستن تمرین موثر است.
در برنامه های تمرینی قدرتی، بارهای جدید به طور منظم به کار میرود، اما روشهای بازیافت اغلب به طور منظم به کار نمی روند. این موضوع می تواند مانعی در برابر ورزشکاران برای به اوج رسیدن و بازسازی پس از تمرین باشد. به طور تقریبی ۵۰ درصد عملکرد پایانی ورزشکار به توانایی بازیافت بستگی دارد. بدون بکار گیری تکنیک های مناسب بازیافت، سازگاری با بارهای تمرینی مختلف قابل دسترسی نیست.
برای ورزشکاران اگاهی از تمامی عوامل مداخله گر در بازیافت بسیار ضروری است چرا که ترکیبی از تمامی این عوامل در درجات و اندازه های مختلف برای فرایند بازیافت موثر می باشد.

مهمترین عوامل قابل توجه

  • سن بر میزان سرعت بازیافت اثر می گزارد بگونه ای که ورزشکاران مسن تر عموما نیاز به زمان بیشتری نسبت به جوان تر ها دارند.
  • ورزشکاران مجرب و تمرین کرده عموما نسبت به کم تجربه ها به زمان کمتری نیاز دارند که این مساله مربوط به سازگاری فیزیولوژیکی سریع تر با محرک های تمرینی می شود.
  • جنسیت نیز بر سرعت بازیافت اثر می گذارد. زنان ورزشکار دارای سرعت بازیافت آهسته تری هستند که به دلیل تفاوت در سیستم های غدد درون ریز زنان و مردان ورزشکار می باشد.
  • عوامل محیطی مانند اختلاف سرعت، ارتفاع و آب و هوای سرد، تمایل به کاهش اثرات فرآیند بازیافت دارند.
  • نشان داده شده است که جایگزینی مواد مغذی در سطح سلول بر فرآیند بازیافت موثر است. سوخت و ساز سلولی برای تولید انرژی، به ذخیره کردن پروتیئن ها، چربی ها و کربوهیدرات ها ATP/cp در سلولهای عضلانی فعال نیاز دارند.
  • هیجانات منفی مانند ترس، تردید و بی ارادگی (نداشتن اراده) فرآیند بازیافت را کند خواهد کرد.
  • بازیافت فرآیندی است آهسته که به اندازه بار تمرینی استفاده شده در تمرین بستگی دارد.
زمان بازیافت به سیستم مصرف انرژی بستگی دارد. زمان توصیه شده بازیافت در تمرین قدرتی تا حد واماندگی در جدول زیر آمده است. تاثیر روشهای بازیافت بیشتر (به مقدرا زیادی) به زمان استفاده از آن بستگی دارد. قویا توصیه گردیده که از روش های بازیافت در طول جلسه تمرین و پس از آن استفاده شود.

زمان پیشنهاد شده برای بازیافت پس از تمرین قدرتی تا حد واماندگی

فرآیند بازیافت زمان بازیافت
ذخیره کردن ATP/cp 5 - 3 دقیقه
ذخیره کردن گلیکوژن عضله پس از ورزشهای بلند مدت 48 - 10 ساعت
ذخیره کردن گلیکوژن پس از ورزشهای تناوبی (مانند تمرین قدرتی) 24 ساعت
دفع اسید لاکتیک از عضله و خون 2 - 1 ساعت
ذخیره کردن انزیم ها و ویتامین ها 24 ساعت
بازیافت از تمرین قدرتی شدید(هم سوخت و همسازی و هم CNS باری رسیدن به بیش جبرانی) 3 - 2 روز
بازپرداخت وام اکسیژن بی اسید لاکتیک 5 دقیقه
بازپرداخت وام اکسیپزن با اسید لاکتیک 60 - 30 دقیقه

مرجع :

تماس با ما

اگر مایلید با سایت تناسب همکاری کنید و یا تمایل دارید مطالب خودتان را برای ما ارسال کنید ، همچنین برای تبادل لینک با ما و یا برای درج آگهی خودتان در سایت ، می توانید از این بخش استفاده کنید و یا به آدرس Info@tanaasob.com ایمیل بزنید.بدیهی است مطالب ارسالی شما پس از بررسی با نام خودتان در سایت به نمایش گذاشته می شود.

آخرین مطالب

آخرین مطالب