تناسب اندام

چاقی ، ورزش و تناسب اندام

ده حرکت برای تقویت عضلات پا

در اینجا به ۱۰ تمرین ورزشی اشاره خواهیم کرد که بتواند به عضلانی تر کردن پائین تنه شما کمک کنند. ادامه

ده حرکت برای تقویت عضلات پا ده حرکت برای تقویت عضلات پا

10 رژیم رایج لاغری

ه جای پرداختن به یک مورد خاص کاهش وزن، سراغ یک سوژه داغ، عام و پرطرفدار رفته ایم؛ «مقایسه ۱۰ رژیم پرطرفدار لاغری». بررسی های جدید نشان داده است وزن یک سوم افرادی که برای کاهش وزن رژیم می گیرند... ادامه

10 رژیم رایج لاغری 10 رژیم رایج لاغری

سختی عروق در نوجوانان چاق

پرینت E-mail

سختی عروق در نوجوانان چاقمحققان کانادایی می گویند در عروق افراد نوجوان بسیار چاق ، علائمی مشابه با عروق افراد میانسال یافته اند. در تحقیقی که بر 63 نوجوان 13ساله انجام گرفته ، علائمی مبنی بر سفت شدن آئورت که اصلی ترین و بزرگ ترین شریان بدن محسوب می شود ، مشاهده شده است.
محققان در این تحقیق با استفاده از اولتراسوند یا دستگاه مافوق صوت میزان نرمی یا سختی عروق نوجوانان را اندازه گیری کردند.

به گزارش بی بی سی ، با این حال پس از مقایسه نتایج این آزمایش با آزمایش نوجوانانی که دارای وزن طبیعی بودند ، تفاوت زیادی آشکار شد و مشخص شد که عروق نوجوانان بسیار چاق ، با وجود سن کم تقریبا مانند عروق افراد میانسال سفت و سخت شده است. انعطاف رگ های كودكان و نوجوانان چاق مانند بزرگسالان كاهش یافته است و ویژگی رگ های آنان مانند افراد چهل و پنج ساله است. سن سرخرگ این كودكان حدود سی سال پیرتر از سن واقعی آنان است .
به گزارش بی بی سی ، محققان بیمارستان بریتیش کلمبیای کانادا می گویند: سفت شدن عروق از علائم اولیه ابتلای افراد به عوارض قلبی است. یکی از اصلی ترین تغییرات ایجاد شده در اندام بیماران مبتلا به عوارض قلبی سفت شدن عروقی است که خون را به قلب می رسانند. با افزایش رستوران های غذای فوری یا فست فود در سراسر جهان و افزایش تولید مواد خوراکی پرچرب ، شیرین و دارای میزان بالای نمک طی 2 دهه اخیر ، میزان چاقی مفرط نیز میان نوجوانان که از مشتریان پروپا قرص این نوع محصولات خوراکی هستند دو برابر شده است. این امر نگرانی های عمده ای را در پزشکان پدید آورده است؛ آنان معتقدند با بالا رفتن میزان چاقی مفرط در میان نوجوانان ، احتمال بروز سکته قلبی و ابتلای آنان به بیماری دیابت نیز به شدت افزایش یافته است.
از سوی دیگر نتایج تحقیقات انجام شده در گذشته نیز نشانگر آن است که عوامل خطرساز برای بیماری های قلبی مثل کلسترول و فشار خون بالا ، در کودکان یا نوجوانان چاق نسبت به همسالان غیرچاق خود بیشتر دیده می شود. دیابت نوع 2 که سابق بر این در افراد بالغ دیده می شد امروزه در کودکان و نوجوانان شیوع چشمگیری پیدا کرده است. چاقی و اضافه وزن با به وجود آمدن دیابت نوع ? رابطه نزدیک دارد. خطر چاقی و اضافه وزن بزرگسالی در کسانی که در کودکی یا نوجوانی اضافه وزن داشته اند ?? درصد بیشتر است. این خطر اگر پدر یا مادر فرد نیز دچار چاقی و اضافه وزن باشند بیشتر خواهد بود.

کلسترول بالا نیز در نوجوانی قلب را در میانسالی تهدید می کند.
تحقیقات تازه دانشمدان نشان می دهد بزرگسالانی که سطح کلسترول آن ها در دوران نوجوانی بالاتر از حد نرمال بوده است ، بیشتر در معرض خطر مشکلات قلبی و تشکیل پلاک های کلسیم شریانی که سبب سختی عروق می شود ، هستند.
به نوشته هلث دی نیوز ، محققان بر این نظرند که شروع رژیم غذایی و تغذیه سالم باید از سنین نوجوانی باشد. علاوه بر این ورزش در کنار رژیم غذایی می تواند از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کند. نوجوانان نباید از میزان کلسترول خون خود تا رسیدن به سنین میانسالی غافل شوند. افراد چاق و دارای اضافه وزن در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی ، دیابت نوع 2 ، کلسترول بالا ، فشار خون بالا و بعضی از انواع سرطان خواهند بود. یکی از اثرات مهم داشتن اضافه وزن در کودکان ، کاهش اعتماد به نفس ، گوشه گیری و بروز افسردگی در آن ها است چرا که آن ها مانند همسالان خود نمی توانند در بازی های گروهی موفق باشند و حتی از سوی همسالان خود مورد تمسخر واقع می شوند. مسائل ژنتیک ، سبک زندگی و چگونگی تغذیه ، عوامل تعیین کننده وزن کودک هستند. نداشتن فعالیت بدنی کافی و الگوهای تغذیه ای نامناسب نقش اصلی در اضافه وزن کودک دارند. الگوی زندگی امروزی از فعالیت بدنی انسان بسیار کاسته است.
تلویزیون ، کامپیوتر و بازی های ویدئویی ، جایگزین بازی های کودکان و فعالیت بدنی آن ها شده است. با توجه به افزایش پدیده مضر چاقی مفرط در میان کودکان و نوجوانان مراجعه به پزشکان و متخصصان تغذیه برای تعیین میزان اضافه وزن توصیه می شود. بی ام آی (BMI) یا شاخص توده بدنی که با اندازه گیری قد و وزن محاسبه می شود و با مقادیر جداول رشد با توجه به سن و جنس کودک مقایسه می شود ، از جمله اصلی ترین معیارهای اندازه گیری میزان چاقی است که پزشکان در معاینات خود بر همین مبنا وزن کودکان و نوجوانان را می سنجند.
اما تنها آزمایش های پزشکی و نظارت بر خورد و خوراک کودکان و نوجوانان کفایت نمی کند ، زیرا کودکان دارای اضافه وزن نیازمند حمایت های روانی خاصی از سوی والدین شان هستند. بر همین مبنا پزشکان توصیه های ویژه ای را خطاب به والدین مطرح کرده اند؛ باید فرزندان تان را از این که دوستشان می دارید و مورد پذیرش شما هستند ، چه چاق باشند چه نباشند ، مطمئن سازید. سعی کنید فرزند شما احساس تفاوت با دیگر فرزندان تان نکند. به جای آن که مستقیما روی اضافه وزن او متمرکز شوید به تدریج با تغییر الگوی غذایی و فعالیت بدنی ، اضافه وزن او را اصلاح کنید. سعی کنید مدل خوبی برای فرزندتان باشید. فرزندتان قبل از هر چیز به سبک زندگی شما نگاه می کند. اگر عادات غذایی سالم داشته باشید و اهل ورزش باشید فرزندتان نیز از شما یاد خواهد گرفت.

مرجع : http://www.tebyan.net

تماس با ما

اگر مایلید با سایت تناسب همکاری کنید و یا تمایل دارید مطالب خودتان را برای ما ارسال کنید ، همچنین برای تبادل لینک با ما و یا برای درج آگهی خودتان در سایت ، می توانید از این بخش استفاده کنید و یا به آدرس Info@tanaasob.com ایمیل بزنید.بدیهی است مطالب ارسالی شما پس از بررسی با نام خودتان در سایت به نمایش گذاشته می شود.

آخرین مطالب

آخرین مطالب