تناسب اندام

چاقی ، ورزش و تناسب اندام

اهمیت ریکاوری در بدنسازی

بسیاری از پرورش‌اندام کاران مخصوصاً مبتدی‌ها به لحاظ این که زودتر به هدف خود برسند سعی می‌کنند با تمام وجود و قدرتشان به وزنه زدن بپردازند و در این بین برخی اوقات برخی جلسات تمرینی را نیز غیبت می‌کنند و برای جبران آن سعی می‌کنند سنگین‌تر و بیشتر وزنه بزنند که این روشی اشتباه است... ادامه

اهمیت ریکاوری در بدنسازی اهمیت ریکاوری در بدنسازی

نکات قهرمانان پرورش اندام برای بخش داخلی عضلات سینه

چنانچه بخش داخلی عضلات سینه توسعه خوبی داشته باشند یکی از نقاط قوت عضلات بالاتنه به حساب خواهند آمد. برای هدف قراردادن بخش داخلی عضلات سینه عمدتاً حرکاتی انتخاب می‌شوند که در آنها فاصله بین ست‌ها کم است یا حرکاتی که در بخش بالای حرکت... ادامه

نکات قهرمانان پرورش اندام برای بخش داخلی عضلات سینه نکات قهرمانان پرورش اندام برای بخش داخلی عضلات سینه

تغذیه در بدنسازی

رژیم غذایی بدنسازی برای ساخت عضله و کاهش چربی بدن می باشد و باعث افزایش توده عضلانی و افزایش سوخت و ساز بدن می شود. غذاهای پر پروتئین و کربوهیدرات پیچیده ( نان کامل، ماکارونی و غلات ) در بدنسازی موثر است. یک رژیم غذایی بدنسازی به طور کلی 2500 – 5500 کالری در هر روز برای مردان و 1500 – 3000 کالری در روز برای زنان... ادامه

تغذیه در بدنسازی تغذیه در بدنسازی

راز موفقیت در رشد عضلات پشت یا زیر بغل

پرینت E-mail

راز موفقیت در رشد عضلات پشت یا زیر بغلعضلات پشت بدن که در ایران به نام عضلات زیر بغل معروف است، مجموعه عضلاتی هستند که سطوح پشت بدن را می‌پوشانند و در کتاب‌های خارجی به این عضلات عضلات Back یا پشت گفته می‌شود. این عضلات تعداد زیادی هستند، اما نوع عمده آن‌ها شامل Trapezius (ترپزیوس) یا همان عضله کول و بالای پشت و عضله بزرگ زیر بغل (Latissimus Dorsi) می‌باشد.
پرورش و تکنیک این عضلات در زیبایی بدن بسیار مهم هستند و یکی از عوامل موفقیت در مسابقات می‌باشند چرا که در 3 یا 4 فیگور تمام عضلات پشت، در دادن امتیاز به بدنسازان سرنوشت ساز هستند. رشد عضلات پشت را می‌توان در 2 جنبه بررسی کرد، اول : عضلات یک سوم فوقانی پشت و دوم : عضلات دو سوم تحتانی پشت.

عضلات یک سوم فوقانی که همان عضلات کول هستند با حرکات سرشانه رابطه نزدیکی دارند و انجام حرکات سرشانه روی آن‌ها نیز به میزان زیادی فشار می آورد. پس بهتر است در روز تمرین، عضلات پشت فوقانی با سرشانه یکی باشد، در واقع در پاسخ به این سوال ورزشکاران که می گویند عضلات پشت را چگونه و همراه چه عضلاتی تمرین دهیم باید گفت، بهترین روش این است که عضلات یک سوم بالایی پشت که همان کول می‌باشد را با عضلات سرشانه در یک روز جداگانه تمرین دهید و عضلات دو سوم تحتانی پشت را در یک روز مجزا به صورت تک عضله و یا همراه با عضله جلوبازو تمرین دهید.

از جمله حرکاتی که شدیداً در زیبایی عضلات پشت تاثیر گذار هستند حرکات سیم کش با دستگاه از بالا و از جلو می‌باشند که بستگی به نظر مربی به صورت دست جمع یا دست باز یا دست برعکس و ... انجام می گردد. خود من تقریبا در تمام برنامه‌های تمرینی که به ورزشکاران توصیه می‌نمایم همواره حرکات سیم کش را ذکر می‌نمایم.

همیشه باید به رشد و پرورش کلیه عضلات پشت خود ایست بدهید تا اینکه عضلات پشت یکدست و زیبا داشته باشید.

نکته مهم دیگر اینکه در تمرین عضلات پشت حتما از کمربند مخصوص استفاده نمایید، چرا که اکثر حرکاتی که باعث رشد آن می‌شوند به ستون مهره‌ها فشار می‌آورد. کسانی که اصطلاحاً زیر بغل‌های کوتاه دارند باید به رشد عضلات پشت خود بیشتر توجه کنند تا بتوانند عضلات زیر بغل را بلندتر و پهن‌تر کنند.

حرکتی که بسیار بسیار در جهت رشد عضلات پشت مهم است بارفیکس است که بستگی به نوع انجام آن مثل دست باز یا بسته و از جلو یا پشت روی نواحی مختلف عضلات پشت تاثیر دارد و بسیار نقش مهمی را در زیبایی عضلات پشت بر عهده دارد.

از دیگر حرکات موثر بر رشد عضلات پشت علاوه بر حرکت سیم کش و بارفیکس می توان به حرکاتی همچون زیر بغل هالتر خم، زیر بغل دمبل تک خم، زیر بغل سیم کش کمر خم، حرکت T-bar ، حرکت pull over و.... اشاره نمود .

جای دارد در همین خصوص نام چند بدنساز خارجی که عضلات پشت بسیار زیبا و حجیم داشته اند را ذکر نماییم. در ورزشکاران خارجی عضلات پشت فلکس ویلر و دوریان یتس زیبا و تحسین برانگیز و مثال زدنی می‌باشد.
به عنوان آخرین نکته به یاد داشته باشید که جهت تمرین عضلات پشت « تکرارهای کم » ارزشی ندارند.

مرجع : http://www.badan3azi.com

تماس با ما

اگر مایلید با سایت تناسب همکاری کنید و یا تمایل دارید مطالب خودتان را برای ما ارسال کنید ، همچنین برای تبادل لینک با ما و یا برای درج آگهی خودتان در سایت ، می توانید از این بخش استفاده کنید و یا به آدرس Info@tanaasob.com ایمیل بزنید.بدیهی است مطالب ارسالی شما پس از بررسی با نام خودتان در سایت به نمایش گذاشته می شود.

آخرین مطالب

آخرین مطالب