تناسب اندام

چاقی ، ورزش و تناسب اندام

اهمیت ریکاوری در بدنسازی

بسیاری از پرورش‌اندام کاران مخصوصاً مبتدی‌ها به لحاظ این که زودتر به هدف خود برسند سعی می‌کنند با تمام وجود و قدرتشان به وزنه زدن بپردازند و در این بین برخی اوقات برخی جلسات تمرینی را نیز غیبت می‌کنند و برای جبران آن سعی می‌کنند سنگین‌تر و بیشتر وزنه بزنند که این روشی اشتباه است... ادامه

اهمیت ریکاوری در بدنسازی اهمیت ریکاوری در بدنسازی

نکات قهرمانان پرورش اندام برای بخش داخلی عضلات سینه

چنانچه بخش داخلی عضلات سینه توسعه خوبی داشته باشند یکی از نقاط قوت عضلات بالاتنه به حساب خواهند آمد. برای هدف قراردادن بخش داخلی عضلات سینه عمدتاً حرکاتی انتخاب می‌شوند که در آنها فاصله بین ست‌ها کم است یا حرکاتی که در بخش بالای حرکت... ادامه

نکات قهرمانان پرورش اندام برای بخش داخلی عضلات سینه نکات قهرمانان پرورش اندام برای بخش داخلی عضلات سینه

تغذیه در بدنسازی

رژیم غذایی بدنسازی برای ساخت عضله و کاهش چربی بدن می باشد و باعث افزایش توده عضلانی و افزایش سوخت و ساز بدن می شود. غذاهای پر پروتئین و کربوهیدرات پیچیده ( نان کامل، ماکارونی و غلات ) در بدنسازی موثر است. یک رژیم غذایی بدنسازی به طور کلی 2500 – 5500 کالری در هر روز برای مردان و 1500 – 3000 کالری در روز برای زنان... ادامه

تغذیه در بدنسازی تغذیه در بدنسازی

تضمین سلامتی مادر و جنین با ورزش‌ در دوران بارداری

پرینت E-mail

تضمین سلامتی مادر و جنین با ورزش‌ در دوران بارداریبه گفته یک فیزیولوژیست ورزشی، فعالیت‌های ورزشی که بانوان در دوران بارداری انجام می‌دهند در داشتن یک زایمان طبیعی و هم‌چنین سلامت جنین و مادر کمک می‌کند.
کردی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهارکرد : انجام فعالیت‌های ورزشی مناسب در دوران بارداری اثرات سودمندی روی جنین و مادر خواهد داشت.
وی ادامه‌ داد : اضافه وزن و چربی‌های زیاد در یک خانم باردار که تحرک کمتری دارد متاسفانه او را برای انجام فعالیت‌های ورزشی محدود می‌کند.
این فیزیولوژیست افزود : خانم‌های باردار که فعالیت ورزشی ندارند، ممکن است دچار اضافه وزن، چاقی و حتی دیابت دوران بارداری شوند و شاید بسیاری از خانم‌هایی که اکنون دیابت دارند، منشا این بیماری‌شان به دیابت دوران بارداری برگردد که پس از بارداری ماندگار شده است. اگر این افراد در دوران پس از بارداری نیز فعالیت ورزشی نداشته‌ باشند، دیابت تا آخر عمر همراه آن‌ها خواهد ماند و می‌تواند معضلات بسیاری برای آن‌ها ایجاد کند.

وی خاطرنشان‌کرد : بنابراین خانم‌ها باید هم در دوران بارداری و هم در دوران پس از بارداری فعالیت‌ ورزشی داشته باشند تا دچار اضافه وزن، چاقی و نهایتا دیابت نشوند. البته بعضا ممکن است سرطان هم این افراد را تهدید کند چرا که به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است زمینه این بیماری در آن‌ها به وجود بیاید.

کردی افزود : گردش خون در بدن خانم‌های بارداری که فعالیت‌های ورزشی دارند، بهتر خواهد بود در نتیجه خون، اکسیژن و غذای بهتری به جنین خواهد رسید و جنین هم می‌تواند رشد طبیعی داشته باشد. پس اگر خانم باردار فعالیتی نداشته باشد، سکون و عدم فعالیت می‌تواند موجب یک زایمان غیرطبیعی شود.
وی درباره فعالیت‌های ورزشی که یک خانم باردار می‌تواند در این دوران انجام دهد، گفت: ورزش‌هایی از جمله شنا برای یک خانم باردار که می‌تواند از ماه اول بارداری به آن بپردازد، مناسب است. این افراد با انجام این فعالیت‌ ورزشی می‌توانند کمک زیادی به سلامت خود و جنین کنند. هنگامی‌ که این افراد به شنا می‌پردازند عملیات خون برگشتی به قلب آن‌ها نیز در زمانی که در حالت درازکش هستند، بهتر انجام می‌شود. زنان باردار حتی در ماه آخر بارداری هم این اجازه را دارند که به شنا بپردازند ولی باید مراقب باشند که مشکلی برای آنها پیش نیاید.

این فیزیولوژیست ورزشی به دیگر فعالیت‌های ورزشی مناسب در دوران بارداری اشاره و عنوان‌ کرد : ورزش‌هایی از جمله پیاده‌روی، یوگا، برخی از حرکات نرمشی ساده‌ و کشش عضلانی نیز به خانم‌های باردار پیشنهاد می‌شود بنابراین مراجعه این افراد به یک فیزیولوژیست می‌تواند به آن‌ها در انجام فعالیت ورزشی مناسب کمک کند.
وی افزود : برای این‌ که بدن خانم‌های باردار استراحت هم داشته باشد بهتر است فعالیت‌های ورزشی را یک روز در میان انجام دهند. البته خانم‌ها در این دوران باید به تغذیه سالم و دوری از استرس نیز توجه کنند تا بتوانند یک نوزاد سالم را به دنیا آورند. هم‌چنین انجام فعالیت‌ ورزشی به توان فرد بستگی دارد که ماکزیمم آن 30 تا 45 دقیقه در روز است و باید مراقب باشند که خیلی خسته نشوند.

کردی اظهار کرد : البته اگر فرد دچار مشکلات رحمی است و شرایط برای نگهداری جنین سخت است، برای انجام فعالیت ورزشی باید با پزشک متخصص خود هماهنگ کند چرا که ممکن است فعالیت‌های ورزشی در ماه‌های بالاتر برای او مشکلاتی را به وجود آورد.
وی ادامه‌ داد : متاسفانه بسیاری از پزشکان ما نمی‌دانند ورزش چه هست و فعالیت‌های بدنی مناسب را نمی‌شناسند و به جای این‌ که نسخه‌های ورزشی تجویز کنند، معمولا خانمهای باردار را به سکون، نشستن و حرکت نکردن دعوت می‌کنند و پس از آ‌ن نیز از فرد می‌خواهند که زایمان سزارین داشته باشد.

این فیزیولوژیست ورزشی گفت : بنابراین یک خانم باردار با داشتن فعالیت‌های ورزشی، کاهش چربی‌ و تقویت عضلات، احتمالا می‌تواند یک زایمان طبیعی داشته باشد و اگر مادر فعالیتی نداشته باشد احتمالا زایمان او به صورت سزارین خواهد بود که این زایمان نیز معمولا عوارض خاص خود را دارد.

مرجع : http://isna.ir

تماس با ما

اگر مایلید با سایت تناسب همکاری کنید و یا تمایل دارید مطالب خودتان را برای ما ارسال کنید ، همچنین برای تبادل لینک با ما و یا برای درج آگهی خودتان در سایت ، می توانید از این بخش استفاده کنید و یا به آدرس Info@tanaasob.com ایمیل بزنید.بدیهی است مطالب ارسالی شما پس از بررسی با نام خودتان در سایت به نمایش گذاشته می شود.

آخرین مطالب

آخرین مطالب